Turistički izazovi i prilike u Crnoj Gori - Potpuno drugačiji pristup
Sve o turističkim izazovima i prilikama u Crnoj Gori - saobraćajna infrastruktura, eko takse, problemi sa vodom i novi turistički projekti. Kompletan pregled situacije.
Turistički izazovi i prilike u Crnoj Gori: Potpuno drugačiji pristup
Crna Gora se suočava sa brojnim izazovima u turističkoj sezoni, ali i sa novim prilikama koje donose infrastrukturne promene i investicije. Kako se zemlja priprema za turističku sezonu, aktuelni su brojni problemi - od saobraćajne infrastrukture do eko taksi i pitanja snabdevanja vodom.
Saobraćajni izazovi i radovi na putevima
Prema izjavama predstavnika Crnogorskog turističkog udruženja, glavni problem ove sezone ponovo će biti stanje puteva. Iako su određeni radovi započeli odmah po završetku prošle sezone, intenzivni građevinski radovi i dalje traju na ključnim komunikacijama.
"Ono što nas ove godine malo više raduje nego prošle je što su određeni radovi počeli odmah po završetku prošle sezone i što smo svjedoci da se intenzivno radi", istaknuli su predstavnici udruženja.
Planirano je da do 1. juna budu završeni radovi na izgradnji trećih traka na bulevarima, proširenjima i rešavanju "uskih grla" u saobraćaju. Ministar saobraćaja je obećao da će turistički autobusi imati prioritet u saobraćaju.
Uvođenje eko takse za vozila
Crna Gora uvodi eko naknadu za sva motorna vozila koja ulaze u zemlju, u pokušaju da ublaži probleme saobraćajne infrastrukture. Takse bi trebale da imaju destimulativni efekat i podstaknu turiste na racionalniju organizaciju i korišćenje drugih vidova transporta.
Visina eko naknade varira od 10 do 150 evra, u zavisnosti od kubikaže i tonaže vozila. Ova mera je doneta u skladu sa preporukama Svetskog saveta za turizam i Evropske unije, a prihodi će biti usmereni na finansiranje projekata iz oblasti životne sredine.
Problem sa vodom i strujom
"Problem sa vodom i strujom možemo riješiti, ali dobar put ili autoput iz Njemačke ili bilo gdje iz Evrope ne možemo preseliti u Crnu Goru kada je špic sezone", istakao je predstavnik sektora za saobraćaj pri Crnogorskom turističkom udruženju.
Nedostatak vode posebno je izražen u nekim turističkim centrima poput Herceg Novog i Sutomora. Iako neki privatni smeštajni kapaciteti imaju rešenja poput hidroforskih sistema, problem ostaje aktuelan u velikim hotelima i javnim prostorima.
Zabrana unošenja hrane i zdravstvena bezbednost
Crna Gora je donela zakon o bezbednosti hrane koji ograničava unos namirnica u većim količinama. Prema rečima ministra turizma, ova mera je doneta isključivo zbog bezbednosti i u interesu zdravlja turista, posebno zbog problema sa hranom koja se prevozi u automobilima na visokim temperaturama.
"U Njemačku ili Hrvatsku na primjer ne možete unijeti pršut jer ćete platiti kaznu od 300 evra ili veću količinu vina od dve flaše. Tako ni u Crnu Goru neće moći više unositi hrana", objasnio je ministar.
Nove turističke destinacije i investicije
Uprkos izazovima, Crna Gora ulaže značajna sredstva u razvoj turističke infrastrukture. Posebno se ističu projekti kao što je Porto Montenegro u Tivtu, Budva Hill Resort i drugi elitni smeštajni kapaciteti.
Tivat, kao jedini grad na crnogorskom primorju sa sopstvenim aerodromom, postaje sve atraktivnija destinacija, posebno zahvaljujući izgradnji velike marine za megajahte. Istovremeno, radovi na osnovnoj infrastrukturi - vodovodu i kanalizaciji - trebalo bi da reše dugogodišnje probleme.
Preporuke za turiste
Za turiste koji planiraju boravak u Crnoj Gori, važne su sledeće informacije:
- Obavezno proverite cene smeštaja unapred - u sezoni cene mogu biti do 15% više nego prošle godine
- Za ulazak u zemlju dovoljna je lična karta (za državljane Srbije)
- Pripazite na ograničenja u unošenju hrane
- Budite spremni na moguće probleme sa vodom u nekim destinacijama
- Za pomoć i informacije tokom boravka možete pozvati turistički telefon 9797
Zaključak
Crna Gora se suočava sa brojnim izazovima u turizmu, ali istovremeno pokazuje ozbiljne namere da reši dugogodišnje probleme kroz velike infrastrukturne projekte. Dok se neke mere poput eko taksi i ograničenja u unošenju hrane mogu činiti kontroverznim, cilj je unapređenje turističke ponude i zaštita životne sredine.
Ključni projekti poput izgradnje novih saobraćajnica, marina i luksuznih smeštajnih kapaciteta ukazuju na potpuno novi pristup turizmu u Crnoj Gori, koji će vremenom doneti promene u kvalitetu usluga i turističkom iskustvu.