Niacinamid i Azelaična Kiselina: Da Li Vam Odgovaraju?

Smilja Blog 2024-11-16

Istražite kako niacinamid i azelaična kiselina utiču na različite tipove kože. Saznajte koje proizvode koristiti i kako ih uklopiti u svoju rutinu nege.

Niacinamid i Azelaična Kiselina: Da Li Vam Odgovaraju?

U svetu kozmetike, niacinamid i azelaična kiselina su postali pravi hitovi. Međutim, ne svakoj koži odgovaraju. U ovom članku ćemo istražiti iskustva korisnika i dati vam korisne savete kako da uklopite ove sastojke u svoju rutinu nege.

Šta je Niacinamid i Kako Deluje?

Niacinamid, poznat i kao vitamin B3, je popularan sastojak u kozmetici zbog svojih brojnih benefita. On pomaže u smanjenju crvenila, kontroli sebuma, ujednačavanju tena i jačanju kožne barijere. Međutim, neki korisnici primećuju da im ne pruža očekivane rezultate.

Kao što jedan korisnik kaže:

"Sam ja jedina kojoj niacinamid ne radi ništa? Čak me i matirao više nego što želim jer mi je koža i bez njega suva. Ne primećujem da nešto radi, a imam mešovitu kožu."

Drugi korisnici pak imaju pozitivna iskustva:

"Meni balein niacinamid prija - brzo rešava flekice, drži masnoću pod kontrolom, koža mi izgleda zaglađenije."

Azelaična Kiselina: Za Šta je Dobra?

Azelaična kiselina je još jedan popularan sastojak, posebno koristan za smanjenje upala, ujednačavanje tena i tretiranje akni. Međutim, kao i kod niacinamida, reakcije kože mogu varirati.

"Trenutno sam na baleinoj azelaičnoj - ne vidim nikakve promene, što je za mene dobro jer ne podnosim kiseline. Tek dve nedelje je koristim, teško je reći ima li efekta."

Drugi korisnici hvale azelaičnu kiselinu za rešavanje flekica:

"Kombinacija vitamina C, niacinamida i azelaične kiseline mi je fantastično rešila flekice od bubuljica."

Kako Uklopiti Ove Sastojke u Rutinu?

Evo nekoliko saveta za korišćenje niacinamida i azelaične kiseline:

  • Niacinamid: Možete ga koristiti ujutru ili uveče, ali uvek sa SPF-om preko ako ga nanosite danju. Počnite sa nižim koncentracijama (5%) pa povećavajte ako koža dobro reaguje.
  • Azelaična kiselina: Najbolje je koristiti je uveče. Možete je kombinovati sa retinoidima, ali ne istog dana dok se koža ne navikne.
  • Za početnike: Uvodejte jedan sastojak po jedan kako biste pratili reakcije kože. Ako koristite oba, razmislite o rotaciji - jedan dan niacinamid, drugi dan azelaična.

Proizvodi Koje Korisnici Preporučuju

Na osnovu diskusija, evo nekih proizvoda koji su dobili dobre ocene:

  • Niacinamid serumi: Balea Med Niacinamid Serum, The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1%, Vichy Mineral 89 Probiotics
  • Azelaična kiselina: G&G Azelaic Acid, Revox Azelaic Acid, The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10%
  • Umivaoci: Cerave Foaming Cleanser, Bioderma Sensibio Gel Moussant, Balea Med Waschgel
  • Hidratantne kreme: Eucerin UltraSensitive Fluid, Uriage Cica Daily Gel-Cream, Vichy Mineral 89

Zaključak

Kao što vidite, reakcije na niacinamid i azelaičnu kiselinu mogu biti veoma različite. Ključ je u polako uvodenju ovih sastojaka i pažljivom praćenju kako vaša koža reaguje. Ne postoji univerzalno rešenje - ono što odlično funkcioniše za jednu osobu može biti potpuno neefikasno za drugu.

Najvažnije je saslušati svoju kožu i prilagoditi rutinu njenim potrebama. Ako imate sumnje ili ozbiljnije kožne probleme, uvek je dobra ideja posavetovati se sa dermatologom.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.