Negovanje lica kod kuće vs. kozmetički tretmani - Šta je bolje?
Da li je bolje negovati kožu kod kuće ili ići na tretmane kod kozmetičara? Saznajte savete o pilingu, maskama i pravilnoj nezi lica.
Negovanje lica kod kuće vs. kozmetički tretmani - Šta je bolje?
Mnoge žene i devojke su imale loša iskustva sa biološkim tretmanima čišćenja i cedjenja kod kozmetičara. Neke od njih danas imaju ožiljke i rupe jer su često odlazile kod nestručnjaka. Ovo postavlja pitanje - da li je bolje negovati kožu kod kuće redovno i izbegavati česte posete kozmetičaru?
Kućna nega vs. profesionalni tretmani
Mnogo je bolje negovati kožu samostalno kod kuće uz kvalitetnu kozmetiku, nego ići kod nekog pseudostručnjaka. Međutim, kada već odlazite na tretman, važno je da vam ga radi pravi stručnjak sa najboljom kozmetikom.
Neke osobe imaju sreću da njihova koža ne zahteva intenzivno čišćenje. Njima mogu biti dovoljni povremeni polutretmani koji uključuju blagi piling, masažu lica i masku. Ovakvi blaži tretmani su odlična opcija za održavanje zdrave kože.
Preporučena učestalost tretmana
Što se tiče pilinga, preporučeno je da se radi jednom u 15 dana. Preterana upotreba pilinga može oštetiti kožu, čak i kada se koriste blagi preparati na bazi meda. Maska može i treba da se stavlja jednom nedeljno, osim u slučajevima kada se koristi maska za dubinsko čišćenje - tada je preporuka dva puta nedeljno dok se koža ne očisti, a zatim jednom nedeljno za održavanje.
Važno je naglasiti da preterana upotreba maski (na primer, 6 puta nedeljno) može narušiti prirodni balans kože. Idealna učestalost je 2 puta nedeljno, a kasnije samo jednom za održavanje.
Rešenja za probleme sa kožom
Za masnu kožu, preporučuje se maska za dubinsko čišćenje koja čisti kožu iznutra. Suva koža najviše profitira od hidratantnih maski koje vraćaju vlagu. Neki od najboljih rezultata daju pilingovi sa finim granulama (poput onih sa jojobinim uljem) nakon kojih koža postaje meka kao svila.
Za probleme sa miteserima, cedjenje nije uvek najbolje rešenje jer može dovesti do ožiljaka i rupa. Alternativni metod je pariranje lica, nakon čega se koža čisti iseckanim peršunom i vatom. Ovaj postupak postepeno uklanja mitesere bez rizika od oštećenja kože.
Maramice za skidanje sminke nisu idealno rešenje jer sadrže hemikalije koje mogu iritirati kožu. Umesto njih, bolje je koristiti blage metode čišćenja.
Prirodni tretmani kod kuće
Postoje i prirodne alternative koje možete sprovesti kod kuće:
- Maska od meda i krastavaca - odlična za hidrataciju
- Blage voćne kiseline iz pomorandže - uklanjaju mrtve ćelije i čiste proširene pore
- Piling sa jajima i šećerom - prirodna alternativa komercijalnim pilingovima
Za one sa osetljivom kožom, najbolje je koristiti blage preparate i izbegavati česte i agresivne tretmane. Suva i osetljiva koža posebno dobro reaguje na maske sa medom i hidratantne formule.
Zaključak
Iako profesionalni tretmani kod stručnjaka imaju svoju vrednost, redovna i pravilna kućna nega može biti podjednako efektivna. Ključ je u razumevanju potreba svoje kože i pravilnom odabiru preparata i učestalosti tretmana. Ne postoji univerzalno rešenje - svaka osoba treba da prilagodi rutinu nege svojim potrebama.
Najvažnije je izbegavati preterivanje bilo u kom pravcu - kako u prečestim tretmanima, tako i u potpunom zanemarivanju nege. Balans i umerenost su ključ zdrave i lepe kože.