HPV i Kondilomi: Dijagnoza, Lečenje i Vakcinacija
Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima, dijagnozi, lečenju i vakcinaciji. Saveti i iskustva pacijenata.
HPV i Kondilomi: Sve Što Treba da Znate
Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to imena za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ova bolest izaziva veliku nelagodu zbog složenog lečenja, mogućnosti recidiva i straha od ozbiljnijih komplikacija. U ovom članku ćemo detaljno razmotriti uzroke, simptome, dijagnostiku i mogućnosti lečenja, kao i prevenciju kroz vakcinaciju.
Šta Su Kondilomi i Kako Se Prenose?
Kondilomi su posledica infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Ovaj virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona, vagine, anusa i penisa, ređe kože testisa. Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih neki izazivaju bezopasne bradavice, dok drugi mogu dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema.
Virus se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože, ali i vertikalno – sa majke na dete tokom porođaja. Inkubacija može trajati od mesec do godinu dana.
Dijagnoza: Kako Prepoznati Kondilome?
Jedna od najvećih poteškoća je što kondilomi mogu dugo ostati neprimećeni, posebno ako su smešteni u dubini vagine ili rektuma. Kod muškaraca se obično javljaju na prepucijumu, frenulumu ili otvoru uretre, dok kod žena najčešće zahvataju zadnji zid vestibuluma vagine, perineum, a ređe unutrašnjost vagine.
Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a u nekim slučajevima i histološkim ili imunološkim testovima. Važno je potražiti više mišljenja pre nego što se započne terapija, jer postoji mogućnost pogrešne dijagnoze.
Metode Lečenja Kondiloma
Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahtevati više terapijskih pristupa. Najčešće metode uključuju:
- Krioterapiju (tečni azot) – bezbolno spaljivanje bradavica, ponavlja se svaka 3-4 dana dok promene ne nestanu.
- Laser – efikasna metoda za unutrašnje kondilome.
- Topikalne kreme i rastvori – podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina i 5-fluorouracil.
- Hirurško uklanjanje – koristi se kod većih i upornijih promena.
Nažalost, nijedna od ovih metoda ne eliminiše virus potpuno – već samo uklanja vidljive promene. Zato je čest recidiv, a prevencija i jačanje imuniteta su ključni.
Vakcina Protiv HPV: Da li Je Efikasna?
U Srbiju je pre nekoliko godina stigla vakcina protiv HPV virusa, koja pruža zaštitu od najopasnijih tipova (HPV 16 i 18, uzrokovača raka grlića materice). Vakcina se daje u tri doze, a preporučuje se devojkama i ženama od 9 do 26 godina, najbolje pre početka seksualnog života.
Iako nije obavezna, vakcina može značajno smanjiti rizik od razvoja karcinoma. Cena po dozi iznosi oko 150 evra, a trenutno se može nabaviti u privatnim apotekama.
Zaključak: Šta Je Najvažnije?
Kondilomi su neprijatno stanje, ali uz pravilnu dijagnozu i terapiju mogu se uspešno kontrolisati. Ključno je:
- Konsultovati više lekara pre donošenja odluke o lečenju.
- Izbeći samolečenje i nepoverljive izvore informacija.
- Razmotriti vakcinaciju kao prevenciju.
- Ojačati imunitet zdravoj ishranom i načinom života.
Ako sumnjate da imate kondilome, obratite se lekaru što pre – rana dijagnoza olakšava lečenje i smanjuje rizik od komplikacija.